Registrace na FotoŠkoda FEST startují 6. 5. 2024
CHCI NA FESTIVAL!

Může bezzrcadlovka z roku 2020 konkurovat aktuálnějším strojům? Nikon Z6 II je stále velmi populární volbou pro mnoho fotografů, kteří opouštějí systém F. Jde o druhou generaci Z6, která přináší několik vylepšení a nových funkcí oproti předchozí verzi. Srdcem tohoto stroje je však dvojice procesorů Expeed, vylepšení slotů pro paměťové karty a posuny v ostření. Jak moc jsou vylepšení na již velmi povedeném přístroji znát a povedlo se Nikonu uhodit hřebíček na hlavičku?w

Hodnocení odborníka 98%

  • Skvělá obrazová kvalita
  • Rychlé ovládání i navigace v přístroji a fotkách
  • Dva procesory jsou znát
  • Ostření funguje spolehlivě
  • Mezipaměť nezaplníte
  • Výklopný displej má super využitelnost
  • Zvýšená kapacita baterie
  • Mód ostření na oči zvířat je proti aktuální konkurenci slabý
  • Gumová očnice je dutá a časem se roztrhá

Popis

V jádru přístroje najdeme BSI CMOS full frame snímač s rozlišením 24,5 Mpx, který kryje low pass filtr. Ten je stabilizovaný celkem pěti směry. O výkon se stará dvojice EXPEED 6 procesorů. Elektronický QVGA hledáček s pokrytím 100% obrazového pole má rozlišení 3,6 Mpx. Dočkal se ale zrychlené obnovovací frekvence a obraz je tak velmi plynulý a bez sekání. Díky přidání procesoru se nyní přístroj dočkal i dalšího slotu na karty, má tedy jeden CFe / XQD a jeden SDXC UHS II slot. Přístroj umí 12 snímků s kontinuálním ostřením a 14 při ostření na střední bod. Výrazného posunu se dočkala i mezipaměť, nyní se vejde až 124 NEF snímků v 12 bitové bezztrátové kvalitě. Zajímavým zlepšením je i klasický limit 30s minimálního času závěrky, který se nyní posunul na až 900s. Hybridní ostření má celkem 273 bodů, ale umí zaostřit už od -4,5 EV světelnosti. Přístroj nyní umí i Eye AF pro video i foto a to i s širokým polem působnosti. Baterie EN-EL15c s kapacitou až 340 snímků a lepší výdrží ve videu (85 vs 100 minut). Grip MB-N11 je konečně k něčemu a dostal ovládací prvky. Fotoaparát lze za provozu napájet přes USB type-C 3.1. Přístroj váží o celých 30 gramů více než jeho předchůdce, tedy 615 gramů. V porovnání s konkurencí. 

Design a konstrukce Nikon Z6 II

Nikon Z6 II se drží minimalistického a elegantního designu svých předchůdců. Padne skvěle do ruky a těží z dostatku dedikovaných tlačítek na jednotlivé funkce. I pro mé velké ruce je grip hezky hluboký, palec padá na zadní ovládací prvky a tlačítko AF-ON, ukazováček se stará pouze o spoušť a prostředníčkem si mohu dobře ovládat dvě nastavitelný funkční tlačítka. Pro dlouhé focení je toto velmi důležité. Utěsněná konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům, což z něj dělá spolehlivého partnera pro fotografování za každého počasí. Při focení z obtížnějších úhlů se mi líbí možnost vyklopení LCD směrem dozadu, to bych preferoval oproti výklopnému a otočnému displeji do boku, který mám nyní u své Zf.

nikon Z6 II recenze

Obrazový výkon 

Nikon Z6 II je vybaven full-frame snímačem s rozlišením 24,5 Mpx, což poskytuje vynikající obrazovou kvalitu s vysokým rozlišením a širokým dynamickým rozsahem, ostatně, je to snímač, který je již zavedený a dalo se na něj skvěle spolehnout i první verze tohoto fotoaparátu. Fotoaparát exceluje zejména při slabém osvětlení, díky čemuž jsou fotografie čisté a detailní i při vyšších hodnotách ISO, ve spojení s dobrým zpracováním snímků můžete tak s přehledem fotit i na hodnoty ISO 6400. Nově přidaný duální procesor Expeed 6 výrazně zvyšuje rychlost a výkon, což se projevuje zejména v rychlosti automatického zaostřování a v kontinuálním snímání.

Jak zvládá Nikon Z6 II video? 

Nikon Z6 II umožňuje nahrávat 4K video s rozlišením až 60 snímků za sekundu, což je skvělé pro tvorbu videí ve vysoké kvalitě. Systém stabilizace obrazu je účinný i při natáčení ručně, což je určitě bonus pro ty, kteří chtějí být při natáčení trochu mobilnější. Pro natáčení v náročnějších světelných podmínkách mi chybí interní Log, který vám dovolí více při editování videa. Částečně toto lze získat při natáčení na externí rekordér, podobně jako HDR nebo RAW profily, ale už je to zase něco navíc. I tak se dá ale dobře pracovat s vnitřním neutrálním profilem.

Jak se s přístrojem pracuje?

Pokud přecházíte z klasické zrcadlovky Nikon, pak dává vše mnohem větší smysl. V tomto ohledu se mi systém Nikon Z líbí, protože už první Z6 byla v porovnání se zrcadlovkami Nikon zkrátka dál a tak to podle mě má být, je to evoluce, posun. Nejsem názoru, že tu zrcadlovky zůstanou. 

Nikon Z6 II lze ovládat velmi intuitivně. Přímo pod velkým tlačítkem AF-ON (chválím, využívám ho) je vícesměrný joystick. Na horní straně ISO a kompenzace expozice. Dva kruhové voliče a co víc dnes člověk potřebuje? Fotí se jedna radost. Oproti originálu je procesor navíc znát hlavně při sekvenčním snímání a celkové práci s fotoaparátem, zoom dotykem displeje je plynulý, to samé při přesouvání po fotce. 

recenze nikon Z6 II

Ostření fotoaparátu

Jak jsem již výše psal, dostal fotoaparát ostření na oko i pro volbu WIDE area / široké pole ostřících bodů. Zvládá to dobře a nemá problém. Kontinuální ostření je fajn a zkrátka šlape. Mezi další přidanou funkčnost ostření je možnost volby priority na ostření očí u zvířat. Nikon Z6 II disponuje pokročilým systémem zaostřování s 273 fázovými zaostřovacími body, které pokrývají většinu obrazové plochy. Tento systém je rychlý, přesný a spolehlivý i při sledování pohybujících se objektů. Nově přidaná funkce Eye AF zajišťuje ostré portréty s přesným zaostřením na oči. Trochu jsem doufal v lepší výkon při focení zvířat, ale raději jsme se při focení spoléhal na skupiny bodů, nebo ostření jedním pohyblivým bodem a to zejména, pokud bylo mezi mnou a zvířetem množství vegetace. Tady je konkurence poněkud dál.

Obrazová kvalita

Nehledal bych zakopaného psa tam, kde není. Podobně jako u předchůdce můžete očekávat kvalitní obrazovou kvalitu i na vyšší citlivosti ISO. Data mají dostatek dynamického rozsahu a dá se s nimi při zpracování hodně “tvořit”. Spíše než za snímačem a jednotlivými pixely tedy hledejte zlatý grál nejlépe v pořádném objektivu, který si toto tělo jistě zaslouží. Zajímavé je, že i s testovacím objektivem NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR, jsou snímky i pěkně proostřené. To je příjemná zpráva pro všechny hobíky. Fotoaparát si kupte rovnou v setu s tímto sklem. Odfotíte si s tím většinu žánrů na velmi dobré úrovni. Pak už jen pevná skla na "umění". Přiznám se, nečekal jsem nic jiného, snímače jsou dnes napříč značkami na vysoké úrovni. Za mě tedy palec nahoru a bez obav. 

CHCI Z6 II

Hlavní rysy

  • BSI CMOS full frame snímač s rozlišením 24,5 MPx
  • 2x EXPEED 6 procesor
  • Hybridní ostření s 273 body od -4,5 EV
  • Eye AF na lidi i zvířata i s WIDE oblastí i ve videu
  • XQD / CFe a SDXC UHS-II sloty
  • Vyšší mezipaměť až na 124 NEF záběrů
  • EN-EL15c s kapacitou 340 snímků / 100 minut videa
  • QVGA hledáček s lepší obnovovací frekvencí a prakticky bez blackoutu
  • 3,2" dotykový a výklopný zadní displej
  • Těsnění proti prachu a dešti
  • Další softwarová zlepšení a vychytávky

Shrnutí

Už tak velmi povedený fotoaparát Nikon doladil na ještě vyšší úroveň. Jsou to právě malé detaily, které ho dělají velmi užitným v poli. Potom třeba taková hloupost, jako možnost volby počtu snímků u 10 vteřinové samospouště vás donutí k pozastavení a zamyšlení “Jo, to je super!”.

Další recenze

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8
Hodnocení 90%

Recenze: NIKON Z 28 mm f/2,8

21. 3. 2024
Recenze: Nikon Z f
Hodnocení 99%

Recenze: Nikon Z f

6. 2. 2024
Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8
Hodnocení 99%

Recenze: NIKON Z 17-28 mm f/2,8

28. 12. 2023
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...